Niemcy chwalą polski rząd

Niemcy chwalą polski rząd

Szanowni Państwo,

Jesteśmy aktualnie na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu gospodarczego spowodowanego epidemią koronawirusa. Według prognoz Komisji Europejskiej PKB Polski w roku 2020 zmaleje o zaledwie 4,3 %. Biorąc pod uwagę, że średnia dla całej Unii Europejskiej wynosi 7,4 %, możemy mówić o ogromnym sukcesie partii rządzącej. O sukcesie rządu pisze również niemiecki portal Focus Online, który chwali zdecydowane i natychmiastowe działania osłonowe dla gospodarki.
Co najważniejsze, mimo iż nadal odbiegamy poziomem gospodarczym od najbogatszych krajów Europy, to właśnie nasze działania okazały się najskuteczniejsze do obrony gospodarki postawionej w obliczu kryzysu spowodowanego koronawirusem. Kraje dużo bogatsze od nas nie potrafiły ograniczyć epidemii, a tym samym ustrzec gospodarki przed jej skutkami. 

Dlaczego nasza gospodarka obroniła się w obliczu kryzysu? Według niemieckiego portalu Focus Online to zasługa:- szeroko rozbudowanej gospodarki – która nie jest całkowicie zależna od eksportu, tzn. że posiadamy silny rynek wewnętrzny, który powoduje, że w kraju pozostaje więcej kapitału,- rozbudowanego pakietu pomocowego – poprzez wczesną reakcję rządu, co pozwoliło uniknąć bankructw i poważnej utraty miejsc pracy,- aktywnej polityki socjalnej – pozwoliło to na zapewnienie wewnętrznej konsumpcji na poziomie 58 % PKB, co również uodporniło naszą gospodarkę w obliczu kryzysu.
To wszystko sprawia, że nasi sąsiedzi z Zachodu już po raz kolejny doceniają i chwalą nasze sprawdzone działania obronno-prewencyjne. Jak podkreślają, to nie jedyny kryzys, który udało nam się przezwyciężyć. Wcześniej zwycięsko zmierzyliśmy się z kryzysem uchodźczym w 2015 r.

Szanowni Państwo, przed nami kolejny rozbudowany pakiet działań pomocowych dla przedsiębiorców i pracowników – Tarcza 4.0. Zachęcam gorąco do zapoznania się z programami finansowymi przygotowanymi na pomoc dla naszych firm oraz skorzystania z oferty rządu. Wierzę głęboko, że wyjdziemy silniejsi z tego kryzysu i nasze działania spowodują, że zaczniemy odgrywać znaczącą rolę gospodarczą w Europie. 

Agnieszka Soin
Poseł na Sejm RP