Fabryka pojazdów „Jelcz” wraca do produkcji cywilnej!

Fabryka pojazdów „Jelcz” wraca do produkcji cywilnej!

Szanowni Państwo,
Doskonała wiadomość dla polskiego przemysłu motoryzacyjnego. Polska firma motoryzacyjna „Jelcz” z siedzibą Jelczu-Laskowicach, produkująca obecnie wyłącznie pojazdy dla branży motoryzacyjnej, zostanie przekształcona do produkcji pojazdów służących potrzebom cywilnym. 

Prezes spółki Sławmoir Kaleta zapowiedział rozbudowę firmy, remont starych hal, a także zakup nowego sprzętu. Kondycja finansowa firmy jest na tyle stabilna, że stać ją na takie odważne inwestycje. Ubiegły rok zakończono z zyskiem 18 mln zł. Z tego powodu spółka nie miała potrzeby korzystania z rządowej tarczy antykryzysowej. Stąd wziął się pomysł na poszerzenie obszarów swojej działalności. 

„Produkujemy w seriach od 10 do 100 pojazdów. Jesteśmy więc w stanie być firmą konkurencyjną tam, gdzie w grę wchodzą pojazdy specjalistyczne np. pojazdy dla nafty i gazu wchodzące w trudny teren, ciężkie pojazdy ratownictwa technicznego – gdzie strażacy muszą wjechać w trudne tereny, ugasić pożar w halach przemysłowych” – wskazuje prezes spółki Sławomir Kaleta.

Kilkanaście lat temu motoryzacyjna spółka „Jelcz” porzuciła produkcję autobusów i skupiła się na wyposażeniu armii. Od tego czasu wyprodukowano blisko 3 tys. różnych pojazdów. Pojazdy nie służą tylko do transportu, ale mają zapewnić żołnierzom maksimum bezpieczeństwa. Dlatego też kabiny pojazdów są specjalnie opancerzone, a fotele wyposażone są w mechanizmy, które mają redukować skutki wybuchu bomb. 

W 2019 roku spółka podpisała umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostarczenie dla wojska 73 pojazdów do transportu elementów systemu Patriot. Do 2022 roku pojazdy mają zostać dostarczone w sześciu wersjach. 

W latach 1954-2008 zakłady w Jelczu Laskowicach wyprodukowały w sumie ćwierć miliona ciężarówek i autobusów. Fabryka zatrudnia obecnie 660 osób.

Szanowni Państwo, jestem niezmiernie szczęśliwa, że jeden z symboli powiatu oławskiego – firma Jelcz – rozpocznie, a raczej odrodzi ponownie kolejny etap w swojej historii. Firmy motoryzacyjne naszego kraju to potencjał, który należy rozwijać i wspierać. Możemy być w dużym stopniu samowystarczalni w tej branży, jeśli tylko mądrzy ludzie będą zarządzać polskim przemysłem. Moje gratulacje dla Pana Prezesa za ten odważny krok w wizji rozwoju „Jelcza”!

Agnieszka Soin
Poseł na Sejm RP