Aż 250 mln zł wsparcia rządowego dla poPGR-owskich gmin. 4 stycznia rusza nabór wniosków!

Aż 250 mln zł wsparcia rządowego dla poPGR-owskich gmin. 4 stycznia rusza nabór wniosków!

Szanowni Państwo,

240 mln zł – tyle środków trafi do gmin, w których niegdyś funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne, czyli forma socjalistycznej własności ziemskiej, którego właścicielem było państwo za czasów PRL. Finanse przeznaczone zostaną na tzw. inwestycje pierwszej potrzeby takie jak oczyszczalnie ścieków, drogi oraz place zabaw. Nabór wniosków rusza 4 stycznia 2021 r.

19 października 1991 r. Sejm uchwalił ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa. Miał być to wówczas krok w kierunku gospodarki rynkowej, lecz w praktyce oznaczał upadek i likwidację państwowych gospodarstw rolnych. Ostatni zakład zlikwidowano 30 listopada 1995 r. Likwidacja PGR spowodowała wówczas dramatyczne skutki dla pracujących na nich ludzi i ich rodzin. W miejscowościach, w których funkcjonowały PGR niemal natychmiast pojawiło się ubóstwo, a wiele osób z dnia na dzień zostało bez pracy. Blisko 500 tys. osób zostało wówczas bez środków do życia. Wieloletnie zaniedbania i brak odpowiedniej interwencji państwa pogłębiły degradację ekonomiczną tych obszarów. Skutki tej zapaści dla gmin poPGRowiskich widać do dziś. 

Rządowe środki dla wsparcia gmin poPGRowskich to realne wsparcie na najistotniejsze potrzeby dla około 600 gmin. Każda gmina będzie mogła złożyć maksymalnie 3 wnioski, których celem jest poprawa życia mieszkańców oraz przyczynienie się do przeciwdziałania nierównościom społecznym. Wartość wniosków wynosi od 50 tys. zł do 5 mln zł. Co istotne, do realizacja zadań nie jest wymagany wkład własny.

Szanowni Państwo, brak dbałości o obszary popegeerowskie to tragiczna przeszłość III RP, która musi odejść w niepamięć. To właśnie te obszary, które miały stać się symbolem upragnionych demokratycznych przemian dla Polski do dziś są symbolem skrajnej biedy, bezrobocia, ubóstwa i niepoprawnie przeprowadzonej transformacji ustrojowej. Dlatego to właśnie do tych gmin trafiają specjalne środki rządowe, które mają wyrównać szanse utracone przez mieszkańców tych obszarów. Niezamykanie połączeń autobusowych, a otwieranie nowych. Niezamykanie kolei, a otwieranie nowych linii. Myślenie to wydaje się proste i logiczne, lecz niestety na realne efekty takiego kierunku działania musieliśmy czekać długo. Teraz gminy te odzyskują swoje szanse na poprawę życia mieszkańców. Zachęcam wszystkie 600 gmin do składania wniosków w ramach RFIL!

Poseł na Sejm RP
Agnieszka Soin