Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!

Cześć i chwała Żołnierzom Wyklętym!

Dzisiaj czcimy w sposób szczególny pamięć Żołnierzy Wyklętych. Ludzi o wielkich, patriotycznych sercach. Zahartowani w boju, pełni odwagi. Nie dali się złamać komunistycznemu oprawcy. A za swoje poświęcenie dla ojczyzny wielu zapłaciło cenę najwyższą. Pamiętając i przekazując pamięć o nich kolejnym pokoleniom, uczczono pamięć o niezłomnych również na wrocławskich Osobowicach.

1 marca na wrocławskim Cmentarzu Osobowickim pod pomnikiem Ofiar Terroru Komunistycznego przeszło sto osób upamiętniło Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Wśród zebranych nie mogło zabraknąć delegacji Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, przedstawicieli Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego i Marszałkowskiego. Obecni byli również harcerze i zwykli wrocławianie. O oprawę uroczystości zadbała Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Odbyła się również ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar oraz uroczysty Apel Poległych.

Wrocławski Cmentarz na Osobowicach to miejsce zupełnie wyjątkowe- zachowały się tu w prawie niezmienionym kształcie kwatery więźniów – ofiar terroru komunistycznego. W latach 1945-1956 pochowano tu blisko 840 osób. A wśród ofiar znajdziemy cały przekrój niepodległościowego podziemia: członków WiN, oficerów Wojska Polskiego i żołnierzy Armii Andersa, uczestników Powstań Śląskich i Powstania Warszawskiego, żołnierzy NSZ, a nawet uczestników wojny polsko-bolszewickiej z 1920r.

Nie wolno nam o Nich zapomnieć. Katowani, poniżani, zaszczuci, a na koniec wrzuceni do bezimiennych, zbiorowych mogił. Komunistyczna propaganda przez całe dekady nazywała ich „bandytami z lasu”. Śp. Prezydent Lech Kaczyński w 2010r. ustanowił dzisiejsze święto, przywracając tym samym godność żołnierzom niezłomnym.

Cześć i chwała bohaterom!

Poseł na Sejm RP
Agnieszka Soin