Z Wrocławia do Warszawy w 1 godzinę 40 minut. Rusza budowa Kolei Dużych Prędkości w CPK!

Z Wrocławia do Warszawy w 1 godzinę 40 minut. Rusza budowa Kolei Dużych Prędkości w CPK!

Szanowni Państwo,

Rozpoczęły się prace przygotowawcze do budowy pierwszego odcinka Kolei Dużych Prędkości. Mowa o prawie 140-kilometrowym fragmencie nowych torów kolejowych na trasie Warszawa Zachodnia – CPK – Łódź. W następnej kolejności czeka również dalsza kontynuacja trasy w stronę Wrocławia oraz Poznania. Nowoczesna kolej to dziś warunek sine qua non rozwoju wielkich aglomeracji oraz wzrostu gospodarczego całego kraju. Niestety przez pierwszych 25 lat III RP nie miało to miejsca, a kolejne linie kolejowe były zamykane przez poszczególne obozy władzy.

Aż 200 mld zł inwestycji przeznaczonych zostanie na projekt pod nazwą Centralny Port Komunikacyjny. To nie tylko lotnisko, które stanie się realną alternatywą dla obecnych wielkich hubów przesiadkowych w państwach Europy Zachodniej, ale także rozwój kolei przyszłości. Budowa nowych linii kolejowych to zasadniczy rdzeń programu inwestycyjnego CPK. Dzisiaj wydaje się nam to niemożliwe, jednak dzięki nowej trasie kolejowej, znacznie zmodernizowanej i dostosowanej do budowy Kolei Dużych Prędkości z Łodzi do Warszawy czas podróży skróci się do 45 minut, a z Wrocławia do 1 godz. 40 min. Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego to aż w sumie prawie 1800 km nowych linii kolejowych (plus ok. 200 km w ramach węzła kolejowego w rejonie Portu Solidarność).

To coś, co niedawno przekraczało wyobraźnię nas, Polaków, że taka inwestycja może być zrealizowana (…) Kolej i inwestycje kolejowe wymagają podejścia biznesowego, ale także odpowiedzialnego państwa, które wejdzie w tę przestrzeń, w której nie da się wykonać inwestycji siłami wolnego rynku. To jest filozofia działania naszego rządu, naszego państwa – tak, wolny rynek, tak, efektywność, przedsiębiorczość, ale w wielu miejscach przedsiębiorcze państwo jest potrzebne do wykonania inwestycji – powiedział premier Mateusz Morawiecki na budowie zmodernizowanej stacji Warszawa Zachodnia.

Inwestycje kolejowe to nie tylko wyższy komfort przemieszczania się i bezpieczeństwo, ale także poprawa środowiska naturalnego oraz zwiększenie możliwości biznesowych, gospodarczych i inwestycyjnych.

Szanowni Państwo, nie sposób nie zauważyć realnych działań rządu, które przyczyniają się do podwyższenia jakości życia Polaków. Inwestycje w rodzinę, w gospodarkę, w przedsiębiorców, a przede wszystkim w ludzi. Z całego serca dziękujemy za zaufanie i obiecujemy nadal ciężką pracę na rzecz mieszkańców wszystkich regionów.

Agnieszka Soin
Poseł na Sejm RP