Jeszcze w tym roku przeznaczymy dla polskiej wsi 1 mld złotych!

Jeszcze w tym roku przeznaczymy dla polskiej wsi 1 mld złotych!

Szanowni Państwo,

Wrzesień to czas, gdy rolnicy dziękują za dotychczasowe plony i planują przyszłoroczne zasiewy. Na dolnośląskich wsiach możemy uczestniczyć w wielu wydarzeniach dożynkowych, atrakcjach dla dzieci organizowanych przy ich okazji oraz spróbować wyrobów ciężkiej pracy ludzkich rąk. Ten weekend miałam przyjemność spędzić w Książu na XXV Regionalnej Wystawie Zwierząt Hodowlanych zorganizowanej z okazji 60-lecia funkcjonowania Doradztwa Rolniczego na Dolnym Śląsku oraz na dożynkach wojewódzkich w Domaniowie i na dożynkach gminnych w Sobótce.

Regionalna wystawa zwierząt hodowlanych, która jest zwieńczeniem pracy i pasji hodowców to była wspaniała możliwość zetknięcia się z naturą oraz jej różnorodnością. Prezentowane na wystawie zwierzęta są dumą swoich hodowców. Praca hodowcy to troska o żywą istotę, stworzenie, którego los człowiek ma w swoich rękach. W tym miejscu chciałabym podziękować za trud podejmowany przez hodowców, rolników i gratuluję pasji w kontynuowaniu tradycji hodowlanych i rolniczych.

Z kolei na dożynkach w Domaniowie na uroczystej mszy św. podziękowaliśmy za tegoroczne plony, uroczystym korowodem powędrowaliśmy na Stadion, gdzie wręczono wieńce i chleby dożynkowe. To piękne wydarzenie zwieńczone zostało występami zespołów folklorystycznych, które krzewią naszą kulturę wśród wszystkich mieszkańców regionu. Wspaniała możliwość móc podziwiać te wszystkie wytwory i dzieła Polek i Polaków z naszego województwa.

Polska ziemia jest wielkim darem. Nie dostaliśmy jej jednak na własność, ale w dzierżawę – to prosta prawda, która przyświeca naszej wspólnej pracy i przypomina mi się podczas tegorocznych obchodów dożynek.

Nie byłoby nas dzisiaj tutaj bez polskiego rolnika, wiary, tradycji i kultury, która przechowywana była na polskiej wsi. Jako naród mamy wobec niej wielki dług, dlatego chcemy przywrócić polskiej wsi należną godność oraz właściwe miejsce na społecznej mapie Polski. Ten program rozpoczęliśmy już jakiś czas temu, ale dziś chcemy ogłosić, że będziemy go kontynuować i rozwijać, również dzięki realizacji postulatów zawartych w Polskim Ładzie. Chcemy stopniowo wyrównywać poziom życia pomiędzy polską wsią a miastem, zgodnie z duchem solidarności. Przywróciliśmy polskiej wsi należny szacunek. Nasze kolejne zobowiązanie to przywrócenie jej przyszłości i nadziei, skupionych wokół wartości materialnych i niematerialnych. Mogę Państwa zapewnić, że dopóki będziemy rządzili nikt nie będzie za nas decydował, ile przeznaczymy na polską wieś. Nasza wiarygodność polega na tym, że realizujemy to, o czym mówimy.

Jeszcze w tym roku przeznaczymy dla polskiej wsi środki w wysokości 1 miliarda złotych. Ponadto rząd wspiera rolników m.in. poprzez:

  • wprowadzenie prawnej ochrony ziemi przed sprzedażą
  • wsparcie misji realizowanej przez Koła Gospodyń Wiejskich w wysokości ponad 80 mln zł
  • przekazanie 32 mld euro dla polskich rolników z UE w ramach WPR
  • rekordowe środki w wysokości 4,5 mld na walkę z suszą
  • przyspieszenie wypłaty płatności bezpośrednich
  • uproszczenie zasad sprzedaży bezpośredniej, produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej

Dodatkowo rozwiązania Polskiego Ładu dla rolników zakładają:

wyższe dopłaty do paliwa rolniczego

  • uwolnienie rolniczego handlu detalicznego
  • ustawę o rodzinnych gospodarstwach rolnych
  • zwiększenie środków z UE na rozwój obszarów wiejskich

Jednocześnie wspieramy Ochotniczą Straż Pożarną w pełnionej przez nie służbie i stale działamy na rzecz przyznania przywilejów ochotnikom walczącym dzielnie o ochronę losu i bytu mieszkańców wsi.

Szanowni Państwo, obiecuję, że zrobimy wszystko, by walczyć o lepszą przyszłość polskiej wsi i polskiego rolnika. Szanowni mieszkańcy wsi, drodzy rolnicy! Dziękuję Wam za ciężką pracę, którą pokazujecie, że kochacie Polskę.

Agnieszka Soin
Poseł na Sejm RP