Granica państwa polskiego jest świętością. Za nią przelały krew pokolenia Polaków

Granica państwa polskiego jest świętością. Za nią przelały krew pokolenia Polaków

“Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa Bałtyckie, a potem może przyjść czas na Polskę.”

To prorocze słowa ś.p. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, które do niedawna mogły wydawać się ostrzeżeniem. Dziś jest jasne, że stały się one faktem, z którym każdy się musi liczyć. Na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej mamy do czynienia z szeroko zakrojoną prowokacją i próbą przepchnięcia dziesiątek tysięcy nielegalnych emigrantów tą drogą do Europy. To nie jest tylko konflikt dyplomatyczny. To jest próba naruszenia integralności państwa polskiego i suwerenności naszych granic. Na to pozwolić nie możemy.

W obliczu tego zagrożenia strzeżenie granic powinno być czymś absolutnie oczywistym i być oparte o konsensus wszystkich sił politycznych. To, co zrobili przedstawiciele opozycji, to festiwal żenady i wielki wstyd, a słowa pana Frasyniuka i pana Wałęsy nigdy nie powinny paść. Za kilka dni zaczynają się rosyjsko-białoruskie ćwiczenia “Zapad 2021”, które mają zaangażować ponad 200 tysięcy żołnierzy. Wyobraźmy sobie, jak łatwo wtedy o prowokację.

Staramy się zapewnić funkcjonariuszom Służby Granicznej, żołnierzom i policjantom jak najlepsze warunki do funkcjonowania. Odpowiedzialni obywatele i parlamentarzyści z każdej strony politycznej nie powinni w tym przeszkadzać, bo od tego zależy bezpieczeństwo nas wszystkich.

Granica państwa polskiego to nie jest tylko linia na mapie. Za nią przelewały krew pokolenia Polaków. Ta granica jest świętością. Dlatego kilka dni temu, w tym dniu próby, premier Mateusz Morawiecki w imieniu rządu Rzeczypospolitej poprosił Wysoką Izbę o wzniesienie się ponad podziały polityczne, ponad to, co w ostatnich tygodniach doprowadziło do nieporozumień, napięć i sporów i poparcie decyzji o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na graniczącej z Białorusią części terytorium Polski. Z badań przeprowadzonych przez Ariadna ogólnopolski panel badawczy wynika, że większość Polaków popiera wprowadzenie stanu wyjątkowego w województwach znajdujących się przy granicy Polski. W dniu dzisiejszym rząd rozpocznie także prace nad projektem rozwiązań dotyczących rekompensat dla przedsiębiorców działających na terenach objętych stanem wyjątkowym.

 – Chcemy szybko to zrealizować, przyjąć ustawę, najprawdopodobniej skierować ją, jako projekt pilny (do Sejmu), a później przez wojewodów wypłacić pomoc – wskazał Piotr Muller, rzecznik rządu.

Szanowni Państwo, w tej trudnej i wręcz kryzysowej sytuacji, w jakiej obecnie znalazły się tereny w pasie przygranicznym z państwem białoruskim, musimy solidarnie bronić granic Rzeczpospolitej Polskiej. Koczującym uchodźcom z pewnością należy się pomoc humanitarna. Działania jednak, do których doprowadza opozycja poprzez nielegalne niszczenie zasieków szturmowanie pasa granicznego należy uznać za hańbiące.

Poseł na Sejm RP
Agnieszka Soin