Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy

Marsz Niepodległości będzie miał charakter państwowy

Szanowni Państwo,

Już jutro czeka nas prawdziwa uczta dla naszych serc i dusz – obchody Święta Niepodległości 11 listopada. Śmiało można powiedzieć, że to jedno z najbardziej radosnych uroczystości, jakie przyszło nam świętować w wolnej Polsce. Nasz naród, który tak dotkliwie doświadczył życia pod protektoratem innych mocarstw oraz odbierania wolności na każdym kroku, już niedługo odważnie będzie kroczyć w jednym z najliczniejszych pochodów w kraju – Marszu Niepodległości.

Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk w związku z obchodami narodowego święta Niepodległości przekazał, że „w obliczu niezrozumiałej decyzji prezydenta stolicy Rafała Trzaskowskiego odmawiającej legalności Marszowi Niepodległości” podjął decyzję, aby nadać uroczystości status formalny na podstawie art. 2 ust. 1 ustawy Prawo o zgromadzeniach. Szef UdSKiOR dodał, że „uroczystość rozpocznie się zgodnie z pierwotną wolą społecznych organizatorów wydarzenia o godz. 13.00 na rondzie Romana Dmowskiego”. „Następnie uczestnicy Marszu Niepodległości przejdą tradycyjną trasą. Natomiast w Parku Skaryszewskim delegacje złożą kwiaty pod popiersiem jednego z ojców naszej Niepodległości Ignacego Jana Paderewskiego. W uroczystości złożenia kwiatów weźmie udział wojskowa asysta honorowa. Bezpieczeństwo uczestnikom obchodów zapewni Policja i Żandarmeria Wojskowa” – wskazał szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk. Jednocześnie podkreślił, że „każdy, kto Polsce dobrze życzy, pragnie, aby obchody Narodowego Święta Niepodległości przebiegały w sposób godny, spokojny i bezpieczny”.

Gorąco zachęcam każdego z Państwa do uczczenia tego pięknego święta oraz odważnego obchodzenia dnia Niepodległości. Jesteśmy dumnym narodem, z piękną historią, aczkolwiek niekiedy odzianą w bolesne wspomnienia. Życie naszych braci i przodków z minionych epok, ich walka o wolność i poświęcenie dokonały się dla dni właśnie takich jak ten – 11 listopada.