Część migrantów wraca już na Bliski Wschód. Nasze działania okazały się skuteczne!

Część migrantów wraca już na Bliski Wschód. Nasze działania okazały się skuteczne!

Szanowni Państwo,

Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej powoli zaczyna się uspokajać. W mediach publikowane są informację o kolejnych powrotach samolotami imigrantów do swoich ojczyzn na Bliskim Wschodzie. To niewątpliwie sukces szeregu dyplomatycznych działań rządu, które okazały się skuteczne, ale przede wszystkim honorowej służby wielu tysięcy funkcjonariuszy, którzy nieugięcie bronili naszego kraju przed nielegalną imigracją. Będziemy nadal konsekwentnie i stanowczo bronić Polski i Unii Europejskiej przed zagrożeniem, jakie niosą wschodnie autorytaryzmy dla bezpieczeństwa Europy.

Niewątpliwie, nieocenionym wsparciem w całej tej trudnej sytuacji napięć na granicy okazało się wsparcie Polaków okazane naszym służbom. Akcja #MuremZaPolskimMundurem jak fala niosła się przez społeczeństwo i podkreślała konieczność szacunku dla każdego, kto z oddaniem pilnuje bezpieczeństwa naszego kraju. Należy jednak podkreślić, że polscy żołnierze i funkcjonariusze niejednokrotnie ratowali również życie imigrantom – znajdując w lesie, wyziębłych, wygłodniałych przenosili ich do bezpiecznych i strzeżonych ośrodków lub szpitali, informując jednocześnie o możliwości ubiegania się o azyl w Polsce. Zdajemy sobie bowiem sprawę, że wśród wszystkich migrantów znalazło się wiele osób, które zostało cynicznie oszukanych i wykorzystanych przez reżim Białorusi oraz użytych jako żywych tarcz do destabilizacji naszego kraju.

Miarą suwerenności państwa jest m.in. szczelność jego granicy i zdolność do obrony terytorium. Nasi żołnierze robią to znakomicie, a Polska jest z nich dumna!

– powiedział w dniu wczorajszym na granicy premier Mateusz Morawiecki dziękując i jednocześnie zapewniając o nieustannym wsparciu rządu i społeczeństwa.

Szanowni Państwo, nie zapominajmy jednocześnie, że ciągłe stanie na baczności i strzeżenie naszych granic jest konieczne, aby coraz lepiej stawić czoła tej zorganizowanej akcji. W samym tylko listopadzie Straż Graniczna odnotowała łącznie prawie 9 tys. prób nielegalnego przejścia granicy z Białorusią. Wielu z funkcjonariuszy z pewnością spędzi święta na granicy. Pamiętajmy o tych, którzy w pocie czoła stoją na straży, abyśmy my mogli 24 grudnia ze spokojem w rodzinach zaśpiewać „Cicha noc, święta noc”.

Agnieszka Soin
Poseł na Sejm RP